Beskrivning
Med Park 500 W är inget trädgårdsarbete för tufft tack vare den extra kraftfulla tvåcylindriga Stiga ST 550 motorn på 586 cc. Denna åkgräsklippares servoassisterade midjestyrning (50/50) och chassiets design garanterar enkel styrning och manövrering och dess frontmonterade klippaggregat (ingår ej) ger dig fri sikt framåt, lättare åtkomst till hörn och vackra resultat längs kanterna. Tack vare Qucik Flip-tekniken kan du enkelt lyfta klippaggregatet för att kunna rengöra utan krångel och med andra funktioner som en kompakt instrumentpanel på sidan med exempelvis den elektroniska klipphöjdsinställningen, en ergonomisk sits med ryggstöd och dess stora benutrymme gör att du lätt kan luta dig tillbaka och njut av den kraftfulla resan – varje gång.
• Frontmonterat klippaggregat med extra
bred klippbredd mellan 95-125 cm
• Hydraulisk servoassisterad midjestyrning (50/50)
• Kompakt instrumentpanel på sidan med
lättanvända funktioner
• Avancerad kylning av motorhuv med
externt bränslelock
• Många tillbehör såsom snöslunga, plogblad, räfsa, vagnar, etc
Ersätter tidigare modell Stiga Park 340 PWX
Rekommenderade klippaggregat:
Combi 100 Q Plus (2D6210021/ST2)
Ett kraftigare semi-PRO-3-knivsaggregat med Quick-flip-funktion för enkel rengöring och ett marknadsledande snyggt klippresultat. Elektrisk höjdjustering. Knivarna måste inte vara synkroniserade och kan aldrig slå i varandra. Antiskalperingshjul.
Combi 95 Q Plus (2D6209521/ST2)
Combi 95 Q Plus har en klippbredd på 95 cm och kan användas med mulchingfunktion eller bakutkast. Den har två synkroniserade knivar och utbytbara knivspetsar. Klipphöjden kan justeras elektriskt och ställas in mellan 25 och 85 mm. Tack vare QuickFlip-systemet kan klippaggregatet enkelt vinklas upp för underhåll och rengöring, på mindre än 30 sekunder. Antiskalperingshjul.
Leveranstiden kan variera på de olika aggregaten. Även större aggregat kan köpas till basmaskinen och monteras.
ALLTID 24 MÅN RÄNTEFRITT